Ptáci našeho okolí

ZŠ obdržela příspěvek na základě usnesení Rady Olomouckého kraje UR/88/4/2012 ze dne 17.4.2012 a UR/89/15/2012 ze dne 9.5.2012 ve výši 22 000 Kč na realizaci environmentálního projektu „Ptáci našeho okolí“.

Aktivity projektu

Daný projekt se skládá ze dvou částí. První část tvoří aktivity pořádané příspěvkovou organizací olomouckého kraje Vilou Doris (středisko ekologické výchovy), která poskytuje ekologické poradenství a nabízí výukové ekologické programy pro MŠ, ZŠ a SŠ. Základní a mateřská škola se zúčastní aktivit zabezpečených touto vzdělávací institucí.

Druhou část projektu zabezpečí samotní pedagogičtí pracovníci Základní školy a Mateřské školy Vikýřovice, zástupci Mysliveckého sdružení Petrov Vikýřovice, o.s., Mgr.Petr Šaj, pracovník CHKO Jeseníky, student Ondřej Nezval, který vlastní meteorologickou stanici a je dobrovolným spolupracovníkem ČHMÚ a Zdeňka Klausová. Jedná se o speciální akce uspořádané ke konkrétním tématům, jejichž prostřednictvím získají žáci více informací než jim poskytují tzv. nosné předměty (prvouka, přírodověda, vlastivěda, …).

1)  20.4.2012 proběhne ve VILE DORIS „Den Země“. Zúčastňujeme se ho každoročně a žáci se zde učí pracovatrecyklovanými materiály, jsou zde vědomostní soutěže, představení dravců, lezecká stěna, ukázky starých řemesel atd.

2)  Škola se zúčastní na zahájení projektu kroužkovací akce „Vítání ptačího zpěvu“, které se uskutečníkvětnu na Malínských mezích (u Šumperka) pod vedením Mgr.Petra Šaje, pracovníka CHKO Jeseníky (Popřípadě v září se zúčastníme „Ptačího festivalu“ na Třemešku u Šumperka).

3)  V červnu navštívíme meteorologickou stanici Ondřeje Nezvala, který si pro nás následně připraví besedu o vlivu počasí na ptáky v našem okolí.

4)  Škola vyhlásí pro žáky naší mateřské a základní školy a okolních škol výtvarnou soutěž na téma „Ptáci v našem okolí“. Žáci v průběhu hlavních    prázdnin budou pozorovat přírodu a namalují (starší mohou i vyfotografovat) ptáky, které viděli. Projekt bude tzv. průřezové téma k rozvoji osobnosti žáka a půjde napříč vyučovacími předměty (výtvarná výchova, praktické činnosti,  přírodověda, prvouka, vlastivěda,…). Nejlepší výtvarné práce a fotografie budou vyhodnoceny a žáci odměněni.

5)  Během každého školního roku provází žáky celoroční projekt. Byly to projekty Naše obec, Staré pověsti české, Pes-přítel člověka aletošním roce Vesmír.

Ve školním roce 2012/2013 se připravujeme na projekt „PTÁCI“. Jednotlivá témata budou například:

• Ptáci – seznámení s běžnými druhy ptáků v našem bydlišti
  • Možnost ochrany a péče o ptáky v zimě – čím je krmit – stavba ptačí budky
  • Ptáci - mistři stavitelé – vytváření hnízd ptáků
  • Ptáci migrující
  • Ptáci přezimující
  • Poznej hlasy ptáků – pomocí interaktivního programu
  • Rozmnožování a péče o potomstvo
Datum vložení: 14. 5. 2012 8:59
Datum poslední aktualizace: 28. 10. 2019 9:04

Svátek má Jaroslav

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Když dubnový vítr do stodoly fučí, po žních díru nenajde.

dnes, sobota 27. 4. 2024
déšť 8 °C 4 °C