Dodatek ke školnímu řádu od 14. 10. 2020

2.2. Distanční výuka

Pokud Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanoví právním předpisem či mimořádným opatřením pravidla, která budou odlišná od pravidel tohoto školního řádu, pak ustanovení školního řádu, které jsou s nimi v rozporu, se nepoužijí.

Povinnosti žáků

• žáci jsou povinni se řádně vzdělávat  jak prezenční, tak distanční formou výuky
  • zákonný zástupce žáka je povinen doložit důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do 3 kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka jak při prezenční výuce, tak při distančním vzdělávání

Zákonní zástupci jsou povinni dokládat důvody nepřítomnosti dítěte a žáka ve vyučování, a to i v jeho distanční formě.

• žák je povinen být v případě mimořádných opatření vybaven ochrannými prostředky dýchacích cest a používat je předepsaným způsobem
  • žák se v průběhu online výuky zdrží chatování, fotografování a nahrávání videí či zvukových záznamů

Režim

Režim vyučovacích hodin a přestávek

• rozvrh při prezenční výuce se nevztahuje na distanční vzdělávání
  • jsou respektována specifika tohoto způsobu vzdělávání, jako jsou odlišné technické vybavení a možnosti žáků, náročnost dlouhodobé práce s počítačem, dlouhodobé sledování monitoru, nevhodné držení těla  atd.
  • délku výuky a přestávek při distančním vzdělávání stanovuje pedagog podle charakteru činnosti s přihlédnutím k základním fyziologickým potřebám žáků, jejich schopnostem a reakcím

Distanční vzdělávání škola přizpůsobí podmínkám žáků a zajistí

• on-line výukou, kombinací synchronní on-line výuky (pedagogický pracovník pracuje v určené době se skupinou žáků prostřednictvím komunikační platformy) a asynchronní výuky (žáci pracují individuálně, tempo a čas si volí sami); časové rozvržení takovéto výuky odpovídá zhruba časovému rozvržení prezenční výuky a bude stanoveno vždy pro konkrétní případy, např. odlišně při distanční výuce celé třídy nebo kombinací distanční výuky pro jednu část třídy a prezenční výuky pro individuální konzultace žáků a pedagogických pracovníků (telefonicky, TEAMS, WhatsApp, Messenger, Skype)
  • komunikací pedagogických pracovníků se zákonnými zástupci žáků zveřejněním zadávaných úkolů na webu školy – www.zsvikyrovice.cz
  • informováním žáka o jeho výsledcích, poskytováním zpětné vazby, uplatňováním zejména formativního hodnocení a vedení žáka k sebehodnocení
  • pravidelnou a průběžnou komunikací s žákem způsobem odpovídajícím jeho možnostem, technickému vybavení a rodinným podmínkám
    •  Při distančním vzdělávání nelze realizovat vzdělávání v rozsahu plánovaném pro prezenční výuku, škola se zaměří především na stěžejní výstupy v českém jazyce, matematice, cizím jazyce, prvouce, přírodovědě a vlastivědě. Priority ve vzdělávání budou operativně určovány podle délky distanční výuky, zda půjde o krátkodobé či dlouhodobé zákazy přítomnosti žáků ve školách.
    • Veškeré změny ve vzdělávacím obsahu a tematických plánech, přesuny učiva, vypuštění učiva       škola eviduje a využije pro případné úpravy vzdělávání v dalším období a úpravy svého školního vzdělávacího programu.

Hodnocení výsledků vzdělávání

• Při distančním vzdělávání zajišťovaném jakoukoli formou žák vždy dostane zpětnou vazbu o výsledcích svého vzdělávání a plnění zadaných úkolů, je uplatňováno především formativní hodnocení jak klasifikačním stupněm, tak slovním hodnocením. Po uzavření určitých celků učiva je provedeno sumativní hodnocení výsledků žáka při osvojování učiva tohoto celku.
  • Výsledky vzdělávání prezenční formou jsou dokládány i písemnými pracemi žáka (testy, prověrky), při distanční výuce jsou výsledky jeho práce ukládány ve formě osobního portfolia  v listinné nebo digitální podobě.
  • Zákonní zástupci jsou při distančním vzdělávání informováni průběžně prostřednictvím emailové komunikace, případně telefonicky, TEAMS, WhatsApp, Messenger, SKYPE.

Datum vložení: 14. 2. 2021 10:55
Datum poslední aktualizace: 14. 2. 2021 11:00

Svátek má Květoslav

Chladno a večerní mlhy v máji, hojnost ovoce a sena dají.

Déšť svatého Floriána je ohňová rána.

dnes, sobota 4. 5. 2024
zataženo 19 °C 11 °C