Staré pověsti české

Staré pověsti české v ZŠ Vikýřovice

Kdo by neznal knihu A. Jiráska: Staré pověsti české. Četli ji naši  rodiče, četli jsme ji my, čtou ji i dnešní žáci. Každému mají co říct. I nás  kniha  zaujala natolik, že  jsme se rozhodli některé pověsti zpracovat v celoročním projektu.
Jako první si žáci vyslechli pověst O  praotci Čechovi. Shlédli obrázky popisující příchod bratrů Čecha a Lecha na  horu  Říp. Bylo těžké si představit, jak lidé v té době žili. Jedna skupina  vyhledávala  zajímavosti z tohoto období na internetu a ty pak stručně zpracovala do  projektu znázorňující příchod bratrů ze Země Charvátů. Druhá skupina téma zpracovala různými výtvarnými technikami.
V další pověsti O Krokovi a jeho dcerách zaujaly žáky šperky a užitkové předměty, které  si snažili vyrobit v keramické dílně.
Soudce Krok sídlil na Vyšehradě a  překvapilo nás,  jak  žáci tuto stavbu nakreslili.
Asi nejvíce zaujala pověst O Bivojovi.  Našli jsme spoustu informací o divokém praseti na internetu.Bylo zajímavé  sledovat, jak někteří divoké prase vidí a kreslí.
V pověsti o Bruncvíkovi žáci vyrobili lva z kartonu, erby a comics, kde zkráceně  ztvárnili Bruncvíkův život od doby, kdy začal vládnout, až po jeho smrt. Inspiraci našli jak na internetu, tak při poslechu pověsti a jejím zobrazením na  interaktivní tabuli.
V pověsti O Horymírovi mladší žáky zaujalo vyprávění o životě koní. Vytvářeli hlavy koní různých ras a vyrobili Horymíra na Šemíkovi, jak  skáče z Vyšehradu do Vltavy .
Část projektu Staré pověsti  české tvořily i místní pověsti.
V minulých dnech proběhlo slavnostní vyhodnocení celoročního projektu  za účasti rodičů,občanů a zastupitelů obce. Prezentaci  zahájili žáci sborového zpěvu muzikálem „O Budulínkovi“ a  starší žáci zahráli pověst „Opatovický poklad“.  Na prezentaci našeho celoročního projektu pro veřejnost zaujal děti i dospělé Staroměstský orloj se dvanácti  pohybujícími se apoštoly z pověsti Chodící hodiny. Mnozí dospělí si doplnili znalosti českých dějin a děti byly hrdé na to, že se  jejich celoroční práce líbila.

Lubica Staňková
učitelka ZŠ a MŠ Vikýřovice

Datum vložení: 27. 10. 2019 9:25
Datum poslední aktualizace: 31. 10. 2019 13:50

Svátek má Taťána

Jak prší v březnu, tak také v červnu.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.

dnes, pátek 29. 3. 2024
sobota 30. 3. zataženo 18/7 °C